מימון פרויקט

מימון פרויקט

רוב היזמים נעזרים בסכום השקעה ראשוני לקידום הפרויקט שלהם, הסכום מוערך בכאלפי דולרים ובדרך כלל הוא מגויס מחברים ומשפחה. לאחר שהיזמים חווים הצלחה ראשונית וצוברים הכרה בסיסית ופופולאריות בקרב סביבתם הקרובה, הם נעזרים בהשקעה חיצונית נוספת של מאות אלפי דולרים ממשקיע חיצוני.
אך יזמים רבים נתקלים בבעיית מימון כבר בשלב הראשוני, בטח ובטח בשלב השני שמצריך הון גדול הרבה יותר. אז מהיכן מגייסים את הכסף? ישנם הרבה ערוצים וביניהם:

חממות, קרנות, אנג'לים, מימון המונים, הלוואות חוץ-בנקאיות ופתרונות מימון שונים ומגוונים.השפעת הרשתות החברתיות על העולם בו אנו חיים היום היא דרמטית. כמעט בכל תחום שתעלו על דעתכם ניכרות טביעות האצבע של הרשת, אולם אחד התחומים המעניינים ביותר עבור יזמים הוא היכולת לגייס מימון מהציבור באמצעות הרשת לטובת קידום מיזמים טכנולוגיים.
לא מדובר רק על פלטפורמות מימון המונים כמו קיקסטארטר ואינדיגוגו- קיימת שורה ארוכה מאוד של אתרים שמציעים מימון המוני, שחלקם מתמקדים ספציפית ביוזמות טכנולוגיות. 

מימון המונים תופס תאוצה ומשתכלל ללא הרף,  לפי חוק שעבר בסנאט האמריקאי בשנת 2012, נסללה הדרך להפעלת מימון המונים שמבוססת על מניות. כלומר, החוק הזה מאפשר לחברות סטארטאפ לגייס השקעות מהציבור הרחב בתמורה למניות באמצעות פלטפורמות אינטרנטיות. מדינות נוספות, לדוגמא בריטניה, הצטרפו למגמה זו וכתוצאה מכך התחילו לקום פלטפורמות, שמאפשרות למשקיעים החדשים להשקיע בסטארטאפים בתמורה למניות. חשוב לציין שגם סטארטאפים ישראלים יכולים לגייס השקעות בארה”ב לפי חוק זה.

הרציונל הוא שבפני האזרח הממוצע – שעד עכשיו הסתפק בהשקעות בפיקדונות בנק, קרנות נאמנות, אגרות חוב, וכדומה – נפתחה כעת האפשרות להשקיע בסטארטאפים ולהצטרף לקבוצת משקיעים שעד לא מזמן הייתה "מועדון סגור" ומצומצם. משקיעים חדשים כאלה יכולים עכשיו להשקיע חלק מכספם הפנוי במיזמי היי-טק וליהנות מפוטנציאל תשואה גבוה מאוד, במיוחד בעידן של ריביות בנקאיות אפסיות, כמו גם ממעורבות עסקית בחברות שעוסקות בתחומי עניין שקרובים לליבו.

מימון המונים במיזמי היי-טק מתאים מאוד לשלבים הראשונים של מיזם, כאשר היקף ההון הדרוש הוא לא גבוה, והציבור יכול להשתתף במיזמי היי-טק שונים. הציבור יכול גם לבנות פורטפוליו של השקעות במספר פרויקטים שונים, וכך לפזר את ההון, להקטין את הסיכון ולהגדיל סיכוי שהצלחה של מיזם כלשהו תצדיק את ההשקעה גם במיזמים הכושלים.

ומה קורה כאן בישראל?

נכון להיום יש בישראל שני מודלים מרכזיים של מימון המוני שמתאימים ליזמי היי-טק. הראשון מביניהם מבוסס על עקרון של Crowd Funding בצורתו הנפוצה. במסגרתו היזם למעשה מציע את המוצר או השירות עבורו הוא מבקש מימון, ואם הוא מגיע לסכום המטרה של הגיוס הוא מקבל את המימון, כשציבור המשקיעים זוכה לקבל את המוצר או השירות. מודל מימון זה מבוסס למעשה על העיקרון הפשוט של “שלם היום – קבל מחר”, כלומר קבל את המוצר כאשר הוא יהיה מוכן, כשמחיר ההשקעה מבטא הנחה משמעותית על מחיר השוק של אותו המוצר באותה עת.

מודל שני שקיים וזמין בארץ ליזמים דרך הרשת הוא מימון באמצעות הלוואה, מה שמכונה “Peer to Peer Lending”. במודל מסוג זה, הדומה להלוואה רגילה, היזם מתחייב להחזיר את ההלוואה שקיבל בפרק זמן מסוים ובריבית ידועה. הלוואות הן אינן אפיק מימוני חדש. החידוש במודל זה הוא שהן זמינות היום דרך הרשת בפלטפורמות כמו  הישראלית.

צריכים מימון למימוש הרעיון שלכם?

השאירו פרטים ונשמח לשמוע, לייעץ ולהגשים

דילוג לתוכן