המצאות או לא להיות

גם אם הרעיון שלך גאוני, כזה שישנה את פני האנושות ויהפוך אותך לאדם עשיר ומאושר – כדאי שתבדוק קודם שאף אחד אחר בעולם לא חשב עליו לפניך. אחרת אתה עלול לעבוד לחינם, ואולי אף להסתכן בתביעה משפטית. אז מה עושים? מתחילים בשני שלבים בסיסים וראשוניים:

סקר פטנט – יש לערוך סקר מקיף, מקצועי, ומעמיק, שיגלה האם הרעיון שאתה מעוניין לפתח כבר קיים. גם אם אינו בתהליך עבודה ורק נרשם כפטנט. שזה מוביל אותנו לשלב השני:

רישום פטנט – לאחר שגילת שאין רישום של הרעיון שלך, תוכל לרשום עליו פטנט. הדבר כמובן צריך להיעשות באופן רשמי ומדויק, על פי הכללים הנדרשים, כדי שהרישום יהיה תקין וייחשב כרישום פטנט.

מהו פטנט?
פטנט הוא זכות משפטית המקנה בלעדיות משפטית ומסחרית הניתנת על ידי המדינה לממציא הרעיון, לזמן קצוב של 20 שנה מיום הגשת הבקשה עבור רישום פטנט.
רישום פטנט מקנה לבעל הפטנט את הזכות למנוע מאחרים לעשות שימוש מסחרי בהמצאה שלו.כיצד מקבלים אישור על רישום פטנט?יש להגיש בקשה עבור רישום פטנט לרשות האחראית על כך מטעם המדינה. מה כוללת הבקשה?יש לתאר בבהירות ובתמציתיות את הרעיון / ההמצאה באופן שיאפשר לבעל מקצוע ממוצע בתחום זה להבין כיצד לממש את הרעיון.

על ההמצאה לעמוד בקריטריונים הבאים בהגדרות תביעת הבקשה: 
חדשה, מועילה לציבור, ניתנת לשימוש תעשייתי, מעידה על התקדמות והתפתחות

רישום פטנט מעגן את ההמצאה תחת  דיני הקניין הרוחני. מהם זכויותיי כבעל פטנט?
הזכות לבלעדיות על הפטנט והזכות למנוע מכל אדם לעשות שימוש מסחרי בפטנט ללא רשותי או שלא כדין. בין בדרך המוגדרת בתביעת רישום הפטנט ובין בדרך הדומה לאמור בהגדרות ותוכן רישום הפטנט.

עברת את את השלב הקודם בשלום? גילית שהשטח פנוי ואתה הראשון לרשום את הפטנט על שמך? מזל טוב!

זה הזמן לשלב השלישי- שיווק פטנט  כדי לצאת לדרך בדרך כלל נדרשת השקעה ראשונית לצורך קידום הפטנט, לעיתים כבר בשלב הפנייה לעורך פטנטים. לכן אנו ממליצים תמיד לפנות לחברה אמינה ומקצועית שתערוך עבורך סקר פטנט, תמלא נכונה ניירת רישום הפטנט, וגם תסייע לך בגיוס משקיעים לטובת הרעיון. בדרך הזו תחסוך זמן, לא תבזבז כסף מיותר על המצאה שכבר קיימת, ותוכל להבטיח שהרעיון שלך מוגן ומקודם כהלכה, ותוכל להתפנות במלוא המרץ לעבודה על קידום הרעיון שלך לכדי מוצר מנצח!

דילוג לתוכן